Przeżywamy Rok Święty, ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka w bulli pod tytułem "Nadzieja zawieść nie może" i uroczyście przez niego rozpoczęty dnia 24.12.2024 roku.
Tradycja obchodzenia roku jubileuszowego ma swoje korzenie w Piśmie Świętym. W Starym Testamencie był obchodzony co 50 lat (Kpł 25, 8-13). Miał na celu uporządkowanie relacji z Bogiem poprzez przebłaganie za grzechy, relacji z bliźnimi przez zwrócenie im ich własności i relacji ze stworzeniem przez odpoczynek ziemi, która nie była w tym roku uprawiana. w Nowym Testamencie Jezus nawiązuje do tej tradycji cytując i odnosząc do siebie słowa proroka Izajasza:
"Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana." (Łk 4, 18-19)
Rok Święty ma być zatem czasem doświadczania Bożego miłosierdzia. Tradycja jego obchodów w Kościele sięga roku 1300, kiedy to został ogłoszony przez papieża Bonifacego VIII po raz pierwszy. Pierwotnie obchodzony był co 100 lat, potem co 50, zaś od 1470 roku przypada co 25 lat. Istotą jubileuszu jest wyrażenie wdzięczności Chrystusowi za dar zbawienia i możliwość uzyskania z tego tytułu odpustu - częściowego lub zupełnego.
Wyjaśnienie symboliki logo Roku Świętego:
Obecny Rok Jubileuszowy zakończy się 6 stycznia 2026 roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego, poprzez zamknięcie Drzwi Świętych Bazyliki Watykańskiej. Będzie to moment podsumowania duchowych owoców tego wyjątkowego czasu i dziękczynienia za łaski otrzymane podczas Roku Świętego.
1. Pielgrzymka
Celem pielgrzymki w Roku Świętym w celu zyskania odpustu, może być:
- co najmniej jedna z czterech Papieskich Bazylik Większych w Rzymie;
jedna z bazylik w Ziemi Świętej (Grobu Pańskiego w Jerozolimie, Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie);
- kościół katedralny lub inny kościół bądź miejsce święte wyznaczone przez biskupa diecezjalnego. W naszej diecezji (Rottenburg-Stuttgart) odpust można uzyskać nawiedzając następujące kościoły i kaplice: Kathedralkirche St. Martin w Rottenburgu, Konkathedralkirche St. Eberhard w Stuttgarcie, także bazyliki mniejsze St. Vitus w Ellwangen, St. Georg w Ochsenhausen, St. Martin w Ulm-Wiblingen oraz St. Martin w Weingarten. Przywilej odpustu mają również:
Aby uzyskać odpust zupełny w tych miejscach, należy wziąć udział:
• we Mszy Świętej lub
• w Sakramencie Namaszczenia Chorych,
• w nabożeństwie Słowa Bożego,
• w Liturgii Godzin (brewiarzu),
• w modlitwie różańcowej,
• w recytacji hymnu Akatyst,
• w nabożeństwie pokutnym zakończonym spowiedzią indywidualną.
Do uzyskania jubileuszowego odpustu zupełnego trzeba zachować również zwykłe warunki odpustu:
- wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu,
- spowiedź sakramentalna (stan łaski uświęcającej),
- przyjęcie Komunii Świętej,
- modlitwa zgodna z intencjami Papieża.
Odpust ten można zyskac dla siebie lub ofiarować za dusze cierpiące w czyśćcu.
2. Pobożne nawiedzenie miejsca jubileuszowego
Wierni mogą uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą dowolne miejsce jubileuszowe i tam przez odpowiedni czas odprawią:
adorację eucharystyczną i rozmyślanie,
oraz odmówią:
- modlitwę „Ojcze nasz”,
- Wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie,
- modlitwę do Maryi.
Ponadto wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli w duchu pobożności będą uczestniczyć w misjach ludowych, rekolekcjach lub spotkaniach formacyjnych poświęconych tekstom Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego, które odbędą się w kościele lub innym odpowiednim miejscu, według zamysłu Ojca Świętego.
3. Dzieła miłosierdzia i pokuty
Podobnie wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli udadzą się w celu odwiedzenia i poświęcenia właściwego czasu braciom znajdującym się w potrzebie lub w trudnej sytuacji (chorym, więźniom, samotnym osobom starszym, niepełnosprawnym…), pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa (por. Mt 25, 34-36) i wypełniając zwykłe warunki duchowe, sakramentalne i modlitewne.
Wierni mogą te odwiedziny powtarzać w ciągu Roku Świętego, uzyskując za każdym razem odpust zupełny, nawet każdego dnia.
4. Odpusty dla chorych i osób starszych
Odpust mogą uzyskać osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w uroczystych celebracjach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu, ze względu na przeszkodę opuszczenia swego miejsca zamieszkania np. siostry i mnisi klauzurowi, osoby starsze, w szpitalach, miejscach opieki, chorzy, posługujący chorym, czy więźniowie.
Warunkiem jest duchowe zjednoczenie się z Ojcem Świętym lub biskupem diecezjalnym za pośrednictwem środków komunikacji medialnej i odmówienie:
- modlitwy „Ojcze nasz”,
- Wyznania wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie,
- modlitw zgodnych z intencjami Roku Świętego,
oraz ofiarowanie swojego cierpienia lub życiowych trudności.
Elementy towarzyszące przeżywaniu Roku Świętego:
- Drzwi Święte – nawiązują do słów Jezusa “Ja jestem bramą. Jeśli ktoś wejdzie przeze mnie, będzie zbawiony” (J 10, 9). Przejście przez Drzwi Święte jest wyrazem gotowości do podążania za Chrystusem, Dobrym Pasterzem.
- Pielgrzymka – ma przede wszystkim wymiar duchowy. Jest wyrazem wiary i posłuszeństwa woli Bożej. Oznacza podjęcie trudu nawrócenia.
- Pojednanie z Bogiem – przez odpuszczenie grzechów w Sakramencie Pokuty.
- Pojednanie z bliźnimi: przebaczenie krzywd i urazów.
- Modlitwa – osobista i liturgiczna ze szczególnym uwzględnieniem Mszy Świętej.
- Wyznanie wiary – zwane “symbolem wiary” stanowiące streszczenie jej głównych prawd.
- Odpust - jest wyrazem Bożego miłosierdzia i uwolnieniem od kar za grzechy już odpuszczone w sakramencie pokuty.
Modlitwa Jubileuszu
Ojcze, który jesteś w niebie,
niech wiara, którą nam dałeś
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, naszym Bracie,
i płomień miłości
rozlany w naszych sercach przez Ducha Świętego,
obudzą w nas błogosławioną nadzieję
na przyjście Twojego Królestwa.
Niech Twoja łaska przemienia nas
w pracowitych siewców ewangelicznych ziaren,
które będą zaczynem ludzkości i kosmosu,
w ufnym oczekiwaniu
nowego nieba i nowej ziemi,
gdy moce Zła zostaną pokonane,
a Twoja chwała objawi się na wieki.
Niech łaska Jubileuszu
ożywi w nas, Pielgrzymach nadziei,
pragnienie dóbr niebieskich
i rozleje po całej ziemi
radość i pokój
naszego Odkupiciela.
Tobie Boże, błogosławiony po wsze czasy,
niech będzie cześć i chwała na wieki.
Amen