Historia misji

Polska Katolicka Parafia Matki Bożej Różańcowej Rottweil została stworzona  decyzją Biskupa Diecezji Rottenburg-Stuttgart, dr Gebharda Fürsta 1 stycznia 2013.   

Ze wspomnień Mieczysława Zygmoniaka:

„W 1988 roku proboszczem niemieckiej parafii w Trossingen mianowany zostaje Ojciec Pius Bosak - dominikanin pochodzący z Poznania. Z jego inicjatywy odprawiane są raz w miesiącu Msze św. w języku polskim.

Jest to czas wzmożonej emigracji z Polski i wielu Polaków trafia m.in. na tereny Tuttlingen i okolic. W tym okresie dużo osób z Polski uczestniczy w Mszach św. odprawianych w ojczystym języku. Ci ludzie opuścili niedawno swój kraj. Szukają oprócz duchowego pokrzepienia również kontaktów z rodakami, którzy znaleźli się w podobnym położeniu.

To był zalążek tradycyjnych spotkań Polaków po Mszach św. w Trossingen przy wspólnej kawie. Poznawano się wzajemnie, omawiano problemy i wymieniano doświadczenia towarzyszące początkom emigracji. Niestety probostwo Ojca Piusa trwa tylko 144 dni. Decyzją Biskupa Mosera Ojciec Pius zostaje odwołany ze swego stanowiska i przeniesiony do Szwajcarii. Decyzja ta wywołuje dość ostry protest nie tylko wśród Polaków, którzy tracą tym sposobem swego polskiego duszpasterza, ale również spotyka się to z energicznym protestem Niemców, którzy zdążyli poznać w  tym krótkim czasie Ojca Piusa jako bardzo aktywnego duszpasterza młodzieży niemieckiej.  Dla Polaków wróżyło to „początek końca". Niemniej znajdują się w tym czasie polscy księża, którzy przez blisko dwa lata dojeżdżają do Trossingen, by odprawiać Msze św. w języku polskim i  podtrzymać  tę jakże świeżą tradycję katolickiej wspólnoty polskiej. Ci księża to ks.  Ludwik Heller  z Calw i  ks. dr  Witold Broniewski  ze Stuttgartu. 

Serdeczne im „Bóg zapłać" za wszystko, co dla tej początkującej emigracji polskiej zrobili.”

To ks. Broniewski ze Stuttgartu interweniuje u ówczesnego Rektora Polskiej Misji Katolickiej ks. Franciszka Mrowca, którego starania prowadzą do reaktywowania misji w Ravensburgu.

W ramach zmiany struktur w diecezji Rottenburg-Stuttgart obecny Ordynariusz, bp dr Gebhard Fürst, dekretem: A 2471 z 26 listopada 2007r. likwiduje Polską Misję Katolicką w Ravensburgu ustanawiając na jej miejsce Polską Parafię Katolicką w Ravensburgu p. w. św. Brunona z Kwerfurtu .

Nowa parafia obejmuje teraz zreorganizowane w międzyczasie dekanaty: Allgäu-Oberschwaben, Biberach, Ehingen-Ulm, Friedrichshafen, Rottweil, Saulgau i Tuttlingen-Spaichingen. Duszpasterstwo w języku polskim kontynuuje nadal ks. Jan Krawiec.

1 września 2012 r. bp Gebhard Fürst mianuje ks. Wiesława Soję proboszczem do nowo tworzonej polskiej parafii, z siedzibą w Rottweil.

Nowa parafia przejmuje dekanaty Rottweil i Tuttlingen-Spaichingen, obejmuje ona również dekanaty Balingen, Calw oraz Freudenstadt.