Nieprzypadkowo kolęda odbywa się po świętach Bożego Narodzenia, kiedy to wspominamy przyjście Boga na ziemię. Okres Bożego Narodzenia jest czasem pogłębienia więzów z Bogiem, z rodziną, jak również z parafią. Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana w naszych domach jest wyrazem naszej wiary i uczestnictwa w życiu Kościoła.
Najważniejszym punktem odwiedzin kapłana jest modlitwa o błogosławieństwo dla mieszkańców i pokropienie pomieszczeń domu wodą świeconą. Można do tego dołączyć modlitwy wstawiennicze za rodzinę, dzieci, małżonków, chorych i samotnych. Zalecane jest również odczytanie fragmentu Pisma Świętego i śpiewanie kolęd.
Błogosławieństwo kapłana wiąże się ze zwyczajem umieszczania na drzwiach domu symboli: C+M+B. Starochrześcijańskie tłumaczenie tych liter, nawiązuje do treści modlitw kolędowego błogosławieństwa: „Christus Mansionem Benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu”.
Jeśli to możliwe, w odwiedzinach kolędowych powinna brać udział cała rodzina, lub wszyscy mieszkańcy domu czy mieszkania.
Tematem wizyty duszpasterskiej są przede wszystkim kwestie natury religijnej. Niekiedy ta krótka i raczej symboliczna wizyta staje się okazją do podjęcia jakiejś ważnej sprawy, która wymaga poświęcenia większej ilości czasu. Dlatego jeśli zachodzi taka potrzeba i ktoś potrzebuje dłuższej rozmowy, właśnie na kolędzie ma możliwość umówienia się z duszpasterzem w dogodnym dla obu stron terminie.
W pokoju, w którym nastąpi spotkanie duszpasterskie powinien być stół nakryty białym obrusem, na którym kładzie się Pismo św., krzyż, świece, wodę święconą i kropidło. W przypadku braku wody święconej można poprosić kapłana o jej poświęcenie.