4 stycznia 2024 w Kurii Metropolitalnej w Przemyślu miało miejsce uroczyste przekazanie na ręce Ks. Rektora Michała Wilkosza relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów, które peregrynują po parafiach Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Wydarzenie to jest dobrą okazją dla nas i naszych rodzin, by umocnić się w wierze i wzajemnej miłości, za przykładem życia i ofiary błogosławionej Rodziny. Módlmy się, aby ich poświęcenie było źródłem siły dla naszych rodzin.
***
Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim.
Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci.Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło.
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 10 września 2023 r. odbyła się uroczystość beatyfikacyjna w czasie, której rodzina Ulmów została dołączona w poczet błogosławionych męczenników.
tekst: https://muzeumulmow.pl/pl/muzeum/historia-rodziny-ulmow/