Polska Misja Katolicka Rottweil

Wielki Tydzień

Wielki Tydzień, który rozpoczął się Niedzielą Palmową, inaczej zwaną Niedzielą Męki Pańskiej kończy się Niedzielą Zmartwychwstania. Dni tygodnia pomiędzy nimi zawierają najistotniejsze wydarzenia dla nas, chrześcijan, wydarzenia zbawcze: mękę, śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Chrystusa. Wydarzenia te znajdują swoje odbicie w liturgii poszczególnych dni tygodnia, która jest wyjątkowa na tle całego roku. Zawiera w sobie wielkie bogactwo tekstów biblijnych i modlitw, jak również posługuje się rozbudowanym językiem znaków i symboli, takich jak: palmy, procesje, krzyż ( jego adoracja i odsłonięcie), Grób Pański, światło świec, woda. Ich celem umożliwienie wiernym modlitewnego, kontemplacyjnego udziału w ostatnich wydarzeniach ziemskiego życia Chrystusa i pomoc w zrozumieniu i przyjęciu ich duchowego znaczenia dla całej wspólnoty Kościoła i każdego z nas osobiście.

Teksty liturgiczne Wielkiego Poniedziałku, Wtorku i Środy opisują Chrystusa, jako cierpiącego Sługę, który składa swoje życie w dobrowolnej ofierze, by umożliwić Ludowi Bożemu wejście do Domu Ojca. Wypełnieniu tego wzniosłego zadania nie są w stanie przeszkodzić ludzkie grzechy, słabości, zdrady i niewdzięczność. Paradoksalnie właśnie one czynią ofiarę Jezusa konieczną.

Największe znaczenie mają trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia: Święte Triduum Paschalne – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, która częściowo liturgicznie należy jeszcze do Piątku (przypominając o ciele Chrystusa spoczywającym jeszcze w grobie), zaś jej wieczór i noc należą już do niedzieli oznaczającej zmartwychwstanie – zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i grzechem.

Niech te dni będą dla nas okazją do zagłębienia się w misterium paschalne przez modlitwę i czynny udział w bogatej liturgii tego okresu.

- W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament jest najczęściej przenoszony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele w Rottweil rozpocznie się o godz. 17.00.

- W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 17.00.

- Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w kościele w Rottweil o godz. 10.00, w Tuttlingen również o 10.00, zaś w Balingen o 12.00.

- W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w Rottweil rozpocznie się o godz. 22.30.