Polska Misja Katolicka Rottweil

Jubileusz w Nagoldzie

W niedzielę 21 maja 2023 roku obchodziliśmy 40 rocznicę istnienia polskiego duszpasterstwa w Nagoldzie, małej malowniczej miejscowości położonej w Nordschwarzwald. W czasie Mszy świętej, którą koncelebrowali obecny proboszcz ks. Piotr Prończuk i były długoletni proboszcz dla Filii Nagold ks. Eugeniusz Bartnik, dziękowaliśmy Panu Bogu za 40 lat istnienia wspólnoty parafialnej. Warto na wstępie zapoznać się z krótką historią naszej wspólnoty.

Początek polskiemu duszpasterstwu w Nagoldzie dał ks. Zdzislaw Małecki z Częstochowy. Filia Nagold przy Polskiej Misji Katolickiej w Ludwigsburgu powstała w roku 1983. Dzięki Jego niezwykłemu zaangażowaniu kościół św. Piotra i Pawła w Nagoldzie stał się prężnym duchowym i kulturalnym centrum dla Polaków i polskojęzycznych przesiedleńców. Od roku 1994 proboszczem Polskiej Misji Katolickiej w Ludwigsburgu zostaje ks. Eugeniusz Bartnik.

Dekretem z dnia 10 kwietnia 2006 roku Biskup dr. Gebhard Fürst przyznał dotychczasowej Polskiej Misji Katolickiej w Ludwigsburgu z mocą od dnia 1 stycznia 2006 roku status parafii obcojęzycznej. Nazwa parafii brzmi: Polska Parafia Katolicka pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej z Jasnej Góry w Ludwigsburgu. Ks. Eugeniusz Bartnik jest jej proboszczem do dnia dzisiejszego.

W Nagoldzie znajduje się filia tej parafii. Po kolejnych reformach dekretem Biskupa dr. Gebharda Fürsta z dnia 31 grudnia 2012 roku zostaje utworzona z mocą od dnia 1 stycznia 2013 roku nowa piąta parafia polska w Diezezji Rottenburg-Stuttgart. Nazwa parafii brzmi: Polska Parafia Katolicka pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Rottweil. Nagold, jako filia zostaje podporządkowany tej nowej parafii, a jej proboszczem zostaje ks. Wiesław Soja i kieruje parafią w Rottweil do roku 2021.Od roku 2019 mamy w parafii także wikariusza ks. Pawła Spólnego. Obecnym proboszczem jest ks. Piotr Proṅczuk.

Z naszym pierwszym polskim duszpasterzem w Nagoldzie wielu parafian utrzymywało jeszcze długie lata kontakt. Ks. Zdzisław Małecki zmarł 16 października 2020 roku w Częstochowie. Pozostawił w kościele w Nagoldzie trwały ślad swojej kapłaṅskiej posługi w postaci kopii cudownego obrazu Czarnej Madonny.

Nasze 40-lecie jest dowodem na to, że przekazywanie i doświadczanie wiary należą do tych stron naszego życia, które są bardzo ukształtowane przez kulturę, tradycję i język. Nasz jubileusz znaczyła także świętość polskiego Papieża Jana Pawła II. Dzięki polskiemu Papieżowi wiemy, jak pięknie można świadczyć o polskiej kulturze i polskiej religijności wobec innych narodowości.

Stałymi symbolami naszej obecności w kościele w Nagoldzie, oprócz wspomnianej kopii Czarnej Madonny, jest obraz Jezusa Milosiernego z napisem „Jezu ufam Tobie”, a także nasz przecudny sztandar wspólnoty parafialnej Nagold. Sztandar został ręcznie wyhaftowany przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Westiarek Jezusa w Częstochowie.

W czasie Mszy modliliśmy się także za dzieci, które przed rokiem przystąpiły do 1-szej Komunii Świętej w Nagoldzie: Zosię, Bartka, Igora, Michała, Miguela i Mikołaja. Na zakończenie gratulacje i słowa podziękowania za wytrwałość i trwanie w wierze skierował do nas ks. Eugeniusz Bartnik z Ludwigsburga oraz proboszcz parafii niemieckiej Pater Peter Arulanandhamani.

O oprawę muzyczną w kościele podczas Mszy św. oraz na spotkaniu jubileuszowym w sali parafialnej zadbała 5-osobowa grupa utalentowanych parafianek pod przewodnictwem Ani Puchalskiej, która grała na elektrycznym pianinie i śpiewała wspólnie z: córką Janą Smetoch, Justyną Strójwąs-Wrona, Anią Waliczek i jej córką Klaudią. Panie otrzymały gorące owacje, a słowom zachwytu nad pięknymi głosami nie było końca.

Po liturgii udaliśmy się do domu parafialnego, gdzie przygotowano wiele niespodzianek. Oprócz smacznej oferty potraw takich jak: barszcz czerwony z krokietem, polska sałatka jarzynowa, frankfuterki i paróweczki, pizzerinki, mogliśmy wybierać w słodkich ciastach. Pani Marzena Duda pokazała, nie pierwszy raz zresztą, że organizacja i zarządzanie w kuchni ma w jednym palcu.

Wiele starych wspomnień z minionych 40 lat przypomniała i przywołała wystawa fotograficzna, którą przygotowała Bożena Schneider. A historię wspólnoty parafialnej w Nagoldzie opowiedziała w formie rymowanego wierszyka. O początkach powstania polskiego duszpasterstwa i bogatej ofercie kulturalnej dla polskojęzycznych mieszkańców Nagoldu i okolic połączonej z akcjami charytatywnymi opowiedział pan Kazimierz Pluskota, długoletni inicjator i organizator wielu akcji. Całość uświetniło wspólne śpiewanie piosenek religijnych, ludowych i patriotycznych pod kierunkiem wspaniałej żeńskiej grupy muzycznej.

Bóg zapłać wszystkim, którzy przygotowali nasz jubileusz w Nagoldzie.