Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa posiada bogatą historię, sięgającą głębokiego średniowiecza.
Na ziemach polskich pierwszą „powiernicą” Serca Jezusowego była bł. Dorota z Mątowów (1346-1394), zmarła jako pustelnica w katedrze kwidzyńskiej.
Ksiądz Piotr Skarga (+ 1612) wielokrotnie wypowiada się o Bożym Sercu. W jednym z jego pism czytamy: "Pan Jezus na koniec daje nam i Serce swoje w sakramencie Ciała i Krwi swojej, a my Go nie miłujemy i kupić u nas za takie pożytki tej miłości nie może".
Największym apostołem nabożeństwa do Serca Pana Jezusa w Polsce był Jezuita, o. Kasper Drużbicki (1590-1662). Na 20 lat przed objawieniami, jakie miała św. Małgorzata Maria, napisał dziełko: "Meta Cordium Cor Jesu". Na jego treść składa się dziewięć rozmyślań i osiem litanii do Najśw. Serca Jezusowego.
Największy rozwój kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczął się od znanych objawień, jakie miała święta Małgorzata Maria Alacoque w Paray Le Monial we Francji. Pierwsze objawienie miało miejsce 27 grudnia 1673 roku w kaplicy Sióstr Wizytek, w święto liturgiczne św. Jana Apostoła.
Pierwszym z papieży, który zatwierdził nabożeństwo do Serca Pana Jezusa oraz święto dla niektórych diecezji i zakonów, był Klemens XIII. Uczynił to w roku 1765 - a więc prawie w sto lat po wspomnianych objawieniach. Kościół pośrednio zatwierdził objawienia, dane św. Małgorzacie Marii Alacoque, kiedy po surowym procesie wyniósł ją do chwały ołtarzy. Jej beatyfikacja odbyła się w roku 1864, a kanonizacja w roku 1920.
Dwanaście obietnic danych św. Małgorzacie Alacoque przez Pana Jezusa, dotyczących czcicieli Jego Serca:
1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.
2. Ustalę pokój w ich rodzinach.
3. Będę ich pocieszał w utrapieniach.
4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.
6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia.
7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.
9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony.
10. Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim.
11. Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.
12. W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.
Tradycyjnie kultowi Najświętszego Serca Pana Jezusa poświęcone są pierwsze piątki miesiąca oraz cały miesiąc czerwiec. Nabożeństwo pierwszopiątkowe łączy się zazwyczaj ze Mszą św. W każdy pierwszy piątek miesiąca (z wyjątkiem Wielkiego Piątku i Dnia Zadusznego) jedną ze Mszy św. można odprawić jako wotywę o Najświętszym Sercu Pana Jezusa. Po Mszy św., celebrans dokonuje wystawienia Najświętszego Sakramentu w monstrancji. Po krótkiej adoracji odmawiana jest Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia się rodzaju ludzkiego Sercu Jezusowemu lub inna stosowna modlitwa. Nabożeństwo kończy się zwykle błogosławieństwem eucharystycznym.
W naszej parafii nabożeństwo to odprawiane jest regularnie w każdy pierwszy piątek w Lauffen po Mszy świętej o godz. 18.30.